„Naturalne przywództwo” - spotkanie z dr Joanną Heidtman

27 lutego 2013 roku, o godz. 18.00, w sali wykładowej Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW, odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Absolwentów WIEMBA. Tym razem jego gościem była dr Joanna Heidtman - ceniony psycholog biznesu, socjolog, coach i konsultant.

Dr Heidtman przedstawiła koncepcję „naturalnego przywództwa”, które dziś jest rozproszone w różnych częściach organizacji, coraz częściej zorganizowanych w sposób sieciowy. Tym samym, struktura organizacji nie jest już tak istotna jak dawniej. Ważne są relacje. Dziś można nie posiadać pozycji menedżerskiej, a mimo to być liderem.
Podsumowując swoją prezentację, dr Heidtman przedstawiła trzy najważniejsze kroki do skutecznego przywództwa: 1) samoświadomość własnego stylu zarządzania; 2) świadomość innych osób i umiejętność dostosowania własnego stylu do ich; 3) świadomość kultury organizacyjnej.

Zdaniem dr Heidtman skutecznemu przywództwu powinna przyświecać podstawowa zasada „Najpierw dopasowanie, a następnie prowadzenie”.