Podsumowanie webinaru "Inwestowanie na rynku mieszkaniowym"

17 czerwca 2020 r. odby się niezwykle ciekawe wirtualne seminarium, dotyczące inwestowana na rynku mieszkaniowym. To spotkanie było wyjątkowe nie tylko ze względu na gorączkę inwestycyjną jaka obserwujemy aktualnie na rynku, również mieszkaniowym, ale także ze względu na partnerujące wydarzeniu instytucje: JLL - www.jll.pl, RICS- www.rics.org/eu oraz oczywiście MCZ UW - www.mcz.edu.pl.

Należy również przywołać jeszcze jednego partneraVECTIO, dzieki któremu Stowarzyszenie zyskało nowoczene narzędzie do rejestracji uczestników na wydarzenia –www.vectio.pl. Bradzo dziękujęmy Stefan Karmaza, Absolwent XXV nitki programu za pomoc.

Spotkanie rozpoczął Sylwester Wybranowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia, który  w imieniu Zarządu Stowarzyszenia przywitał wszystkich uczestników, gości oraz partnerów spotkania. Nastepnie głos zabrał Tomasz Ludwicki – Profesor Zarządzania Strategicznego i Dyrektor Programu MBA@UW, który przedstawił najświeższe informacje, w tym najważniejsze o aktulanie odbywających się finałowych sesjach obron na EMBA@UW. W 2020 r. w czasach pandemii oczywsicie obrony projektów doradczychodbywają się online.

Zanim rozgorzała dyskusja dotycząca zmian na rynku mieszkaniowym, wysłuchaliśmy Pani Joanny Plaisant – Country Manager for Poland at RICS Poland, organizacji z ponad 150 letnią historią, skupiającą profesjonalistów oraz gwarantująca standardyaktywności na rynku nieruchomości. Członkami RICS są między innymi Maximilian Mendel, JLL oraz Sywlester Wybranowski orazcałkiem spora grupa osób, która wzięła udział w webinarium. Pani Joanna potwierdziła, że dla członków RICS, uczestnictwo w tym wydarzeniu liczy się jako 1,5 godziny CPD (continuing professional development).

W końcu przyszedł czas na prezentację i dyskusję. Jako pierwsza „na scenę weszła” Pani Katarzyna Kuniewicz, reprezentująca JJL Residential (dawniej REAS). Pani Katarzyna zaprezentowała kilkadziesiąt slajdów, do których dodała ciekawe komentarze i wyjaśnienia. Uczestnicy webinarium dowiedzieli się między innymi, jaka wyglądała sytuacja na pierwotym rynku mieszkaniowym na sześciu największych rynkachw Poslce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łodź). Usłyszeliśmy jakie są nastroje i główne obawy deweloperów po niemal 3 miesiacach funkcjonoania w otoczeniu pandemii, jak zmieniają i jak mogą zmieniać się ceny mieszkań. Niezwykle ciakawa okazałą się cześć prezentacji porównująca dane z rynku z czasów ostatniego kryzysu z lat 2009-2010 i aktualnego okresu pandemii.

Maximilian Mendel wprowadził nas w część rynku, która jeszcze do niedawna wydawała się niezwykle odległa i dla wielu inwestorów indywidualnych bez większego znaczenia i nie rodząca żadnych obaw – PRS czyli Private Rental Sector. Rynek mieszkań na wynajem, zarządzany przez wyspecjalizowane organizacje, posiadające odpowiedni kapitał i doświadczenie od kilku lat bardzo intensywnie się rozwija iwszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie rozwijał się jeszcze szybciej. Znaczeniabędą nabierały takie formaty mieszkaniowe jak Student Housing, Assisted Living, CoLiving czy Microliving.

Joanna Erbel podzieliła się z uczestnikami webinarium swoim doświadczeniem wynikającym między innymi z pracy nad Warszawską Polityką Mieszkaniową – Mieszkanie 2030, http://2030.um.warszawa.pl/co-wypracowalismy/ oraz z jej wizjąrozwoju rynku mieszkaniowego. Nie zabrakło odniesień do ksiązki, którą Joanna Erbel wydała w 2019 r. „Poza własnością. W strone udanej polityki mieszkaniowej”. Mieszkalnictwo w Polsce powinno być dostepne nie tylko pod względem architektury, braku barier, ale również w aspeckie finansowym. Joanna podała przykałdy projektów mieszkaniowych, które spełniają takie oczekiwania, z jej uluionym projektem z Wiednia Holzwohnbau, Seestadt Aspern, Asutria. W wypowiedzi Joanny nie mogło również zabraknąć tematu ekologii, dlatego też pojawił się link do Alertu Biznesowego 5, Europejski Zielony Ład.

W drugiej cześci prelegenci odpowiadali na pytania gości. 

Aby obaczyć ten i więcej materiałów dotyczących webinarów organizowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów zapraszamy na stronę: https://www.alumni.org.pl/

Akredytacja AMBA

    Association of MBAs (AMBA) – jest międzynarodowym stowarzyszeniem zajmującym się badaniami z zakresu nauk o zarządzaniu.
 

    The European Foundation for Management Development (EFMD) - międzynarodowe zrzeszenie organizacji akademickich, biznesowych i społecznych. 
 
MCZ UW posiada akredytację AMBA od 2007 roku a akredytację EQUIS od 2017 roku

Międzynarodowe Centrum Zarządzania
Wydział Zarządzania
Uniwersytet Warszawski

ul. Nowy Świat 4
00-497 Warszawa
tel/fax: 22/ 625 31 26
tel/fax: 22/ 625 32 83
e-mail: emba@uw.edu.pl