Optymalne połączenie przywództwa z zarządzaniem – spotkanie z Jackiem Santorskim

We wtorek 4 września 2013 roku, gościem spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów Executive MBA był Jacek Santorski - znany i uznany psycholog biznesu, który podzielił się swoimi poglądami na problematykę przywództwa. Zdaniem J. Santorskiego nie sposób oddzielić roli przywódcy od roli menedżera, gdyż obie te role przeplatają się wzajemnie w zależności od sytuacji i potrzeby chwili. Efektywne przywództwo można doskonalić poprzez mikro-korekty swojego postępowania, które prowadzą niejednokrotnie do makro-efektów. Wszechstronny lider potrafi zarówno dawać przykład działania, jak i zapraszać i zachęcać do podejmowania wyzwań. Naturalny lider charakteryzuje się: odwagą, sprawczością, wizją i spójnością postaw i zachowań. Podsumowując swój wykład, J. Santorski zacytował maksymę: „Na szefa powołuje zarząd firmy, zaś na lidera – serca i umysły ludzi.”