Spotkanie z prof. Zbigniewem Lewickim

12 lutego 2013 roku odbyło się kolejne już spotkanie Stowarzyszenia Absolwentów programu Warsaw-Illinois Executive MBA. Gościem absolwentów był prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista, wykładowca UW i UKWS, ekspert, którego domeną stała się kultura amerykańska oraz polityka i stosunki międzynarodowe, autor książki „Historia cywilizacji amerykańskiej”.

Profesor Lewicki w telegraficznym skrócie przedstawił najważniejsze wydarzenia formujące Stany Zjednoczone od roku 1607 aż do dziś. Interesująco wskazał na trzy filary amerykańskiej demokracji to jest: samowystarczalność połączoną z przedsiębiorczością, kult nauki oraz pisemne dokumentowanie zasad i historii.

W czasie spotkania nie zabrakło odniesień do filmu „Lincoln” i dyskusji na temat przyczyn porażki republikanów w wyborach prezydenckich, „nobla na dzień dobry” dla prezydenta Obamy czy też słynnego „obamacare”.

Ciekawie rozwinęła się rozmowa na temat zaniku Ameryki i jej potęgi, swego rodzaju implozyjnego osłabienia imperium. Warto zauważyć w tym miejscu refleksję naszego Gościa na temat roli języka angielskiego. Od początku integrował imigrantów i był warunkiem koniecznym do funkcjonowania w nowobudowanym społeczeństwie. Dzisiaj, gdy tego „przymusu” już nie ma, są dzielnice, miasta i stany, w których łatwiej porozumieć się w języku hiszpańskim.

Nie zabrakło także pytań globalnych o rolę Chin i Rosji, a także lokalnych o perspektywy rozwoju relacji polsko-amerykańskich.